Happy Pest STS internet prodavnica za kućne ljubimce

Letovanje sa psom (1)

Uz našu kafu posle šopinga polako je počela da se provlači priča o odlasku na more. Dosta sam letela, putovala i skitala u svojim najboljim danima, ali uglavnom poslom. Retko kad radi pravog odmora. Ove godine mi je stavljeno do znanja da se nalazim u planu za letovanje u Turskoj, u jeku sezone. I ja sada polako pokušavam da se informišem više o proceduralnom paklu prelaska granice sa psom, jer moj pas je u mom planu uvek i svuda. Prva stvar koju sam ubrzo shvatila je da sam trebala o tome da se informišem još juče- eto toliko začkoljica postoji u zavisnosti od prevoza i države u koju putujete!

Pošto sam profesionalna društvenomrežna danguba, nije mi teško da podelim sa vama informacije skupljene sa desetina psećih sajtova, od veterinara i od aviokompanija. Naoružana iskustvom pomorca kojem je srpska papirologija više otežavala nego olakšavala putovanje, probaću da vam na jednom mestu objasnim sve, ili bar da vas uputim kome da se obratite i koga da zivkate 10 puta da biste se izborili za idealni odmor.

Kada započeti pripreme?

Prva začkoljica je testiranje seruma krvi na visinu titra specifičnih antitela protiv virusa besnila- u daljem tekstu, pseća viza. Potrebno je uraditi titar najmanje 30 dana posle vakcinacije, a 3 meseca pre putovanja. Na rezultate se može čekati i do 14 dana, a uverenje je validno 4 meseca od potpisivanja ili do isteka vakcinacije, štagod prvo dođe na red. Dakle, ako ne želite neprijatna iznenađenja, počnite pripreme i pre nego što rezervišete hotel da biste sebe poštedeli muka. Ukoliko je putovanje prekookeansko ili pas spada u kategoriju omanjeg teleta, preporučila bih vam da pronađete špeditersku službu koja bi se postarala da je su svi kriterijumi ispunjeni (transporter, avionski tovarni list, nalepnice, osiguranje, rezervacije i slično). Koju dokumetaciju zahteva zemlja u koju putujem? Na sajtu Ministarstva možete pronaći spisak zemalja sa detaljnim objašnjenjem potrebne dokumentacije i prilogom sertifikata- jednostavno rečeno, od dokumentacije potreban vam je pasoš, viza (titar antitela) i sertifikat za ljubimca, o čemu ćemo detaljnije u posebnom postu.

Smeštaj u hotelu

Hotelijerski svet široko otvara vrata šapicama i pretrage hotela jasno navode da li su pet friendly, ali provedite još nekoliko minuta tražeći detalje- pronašla sam neke postove gde se navode hoteli u kojima primaju ljubimce samo do 5 ili 8 kg. Postoje i hoteli koji dodatno naplaćuju boravak psa ili se ne nalaze u blizini pet friendly plaža, pa oprez nikada nije na odmet.

Veličina psa

Na letovima Air Srbije prihvataju se ljubimci u kabini i to psi i mačke do 8 kg težine koji se udobno mogu smestiti u kavezu odnosno nosiljci dimenzija 40 (dužina) x 30 (širina) x 24 (visina) cm.

WizzAir ne dozvoljava transport ljubimaca, a Lufthansa i Turkish airlines imaju različita pravila naplate. Potrebno je proveriti i svaki transfer, a u nekim slučajevima i mesto presedanja, jer u nekima možete pronaći dodatne takse.

Ako putujete u recimo L.A., taksa za ljubimca u cargo delu je fiksna i naplaćuje se po transporteru, dok se u Evropi naplaćuje množenjem fiksne cene sa kilogramima vašeg psećeg prtljaga.

Izmena propisa

Od obaveznog karantina prilikom sletanja, do različitih zahteva koje morate ispuniti, sve se vrlo često menja i najvažnije je pratiti uputstva lokalne Veterinarske inspekcije (u gradu vašeg prebivališta, gde ćete vaditi sertifikat).

U sledećem delu pokrićemo još pokoju začkoljicu. Do tada, ako vas spremanje za more opterećuje, listajte sajt i razgledajte nove letnje igračke za vaš krzneni prtljag- nema bolje anti-stres terapije od toga!

Za Happy Pets piše J.R.

happy pets sts
Back to Top